Yaşı İlerlemiş Olan Köpeklerimize Nasıl Bakmalıyız?

Yaşı ilerlemiş olan köpeklerimize nasıl bakmalıyız
Yaşı ilerlemiş olan köpeklerimize nasıl bakmalıyız

Yaşı İlerlemiş Olan Köpeklerimize Nasıl Bakmalıyız

Köpeğimizin yaşlandığını fark etmek herkes için çok üzücü bir durumdur. Ama doğru bir şekilde yaşayan köpeklerin yaşam süreleri her zaman daha uzun olmaktadır. Yaşamının son bölümlerini geçiren köpeğimizin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayıp ona konforlu bir şekilde bakarsak eğer köpeğimiz uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Yaşlı bir köpeğin ne gibi sağlık sorunları olabilir?

Yaşlanan köpeklerin vücut fonksiyonları ve organları zaman geçince etkinliğini kaybetmeye başlar. Hücrelerinin yenilenmesi yavaşlar bundan dolayı hasarların onarılması hastalıkların iyileşmesi gibi beceriler azalır.

Yaşlanan köpekler, fazla kiloları nedeniyle şeker hastası olabilir ve bundan kaynaklı olarak görme yetilerini kaybedebilirler. Hipotiroit olarak isimlendirilen tiroit bezinin daha zayıf çalışması köpeklerde görülen en yaygın hormon hastalıklarındandır. Kireçlenme ve kıkırdak sorunları nedeniyle köpeklerde hareket kabiliyetinin azalması da gözlemlenir. Yaşlı köpeklerde bilişsel işlev kaybı yaşanması mümkündür. Böyle bir durumda beyne giden oksijen ve kan sayısı az olur ve davranışlar değişir.

Yaşlı köpeğime nasıl bakabilirim?

Veterineriniz köpeğinizi sık sık muayene etmeli, muayeneler asla aksatılmamalı. Yaş durumuna bağlı olan hastalıkları erken tespit etmek her zaman daha iyi olacaktır. Veteriner köpek için profesyonel bir bakım programı oluşturur. Tabi ki sizinde yaşlı köpeğiniz için yapabileceğiniz şeyler var;

  • Köpeğinizi doğru miktarlarda tam ve dengeli mamalarla besleyin
  • Obezite ile ilgili hastalıklardan kaçınmak için ideal kilosunu koruyun
  • Yıkama, tüylerini fırçalama ve diş hijyeni gibi konularda köpeğinize düzenli bakım yapın
  • Parazit önleyici tedavileri takip edin
  • Köpeğinize düzenli egzersiz yaptırın, ancak attığı adımların daha kısa olması gerekebilir.

Yaşlı Köpekler İçin Dengeli Beslenme

Köpeklerimizin uzun yaşayabilmesi için düzenli ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Yaşlı köpekler için olan köpek mamaları köpeğiniz için gerekli besin değerlerini taşıyor olacaktır.

Yaşlı köpekler için kullanılan köpek mamalarında protein değerine çok dikkat etmek gerekir. Pek çok mama markası sebze ve bitkisel protein kullandığı için yaşlı köpeklerin sindirim sitemine bu tür proteinler zarar verebilir.

Eğer köpeğiniz çiğneme konusunda zorluk yaşıyorsa ona püre besinler verebilirsiniz. Püre yiyeceklere sıcak su ve tavuk suyu ekleyebilirsiniz. Yemek oda sıcaklığına inince köpeğiniz içi besleyici bir yemek olacaktır.

Köpek bakımı ile alakalı daha önce yayınlamış olduğumuz yazılara ulaşmak için => köpek bakımı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*