Köpeklerin Yaşam Süresi

Köpek eğitimi Beykoz
Köpek eğitimi Beykoz

Köpeklerin Yaşam Süresi

Diğer canlılarda olduğu gibi köpeklerde de belli bir yaşama süresi vardır. İnsanlar köpek edinirken istemsiz de olsa da köpeğinin ne kadar yaşayacağını sorgulamaya başlar ve köpeklerinin kendileriyle çok uzun süre yaşamasını arzularlar. Ama insanlar ve diğer canlılara tayin edilen ömür kadar köpeklere de belirlenen bir ömür vardır ve bu zaman geldiğinde köpekler de ölürler.  Peki, genel olarak köpeklerin yaşam süresi ne kadardır?

Köpekler ne kadar yaşarlar?
Köpekler ne kadar yaşarlar?

Köpekler ne kadar yaşarlar?

Evinize yeni bir arkadaş olarak bir köpek almayı düşündüğünüz ilk andan itibaren bu arkadaşınızın sizinle ne kadar yaşayacağını sorgulamaya başlarsınız haklı olarak. Çünkü ona emek vereceksiniz, onunla zaman geçireceksiniz derken en iyi arkadaşınız olacak ve bu da haliyle köpeklerin yaşam süresi ile ilgili araştırmalar yapmanıza neden olacaktır. Aslında köpeklerin cinslerine, ırklarına veya diğer özelliklerine bakarak ne kadar süre yaşayacaklarını tahmin etmek mümkün değildir. Ortalama olarak 12-15 yılları arasında bir ömür geçiren köpeklerde bazen bu dönem daha kısa veya daha uzun olabiliyor. Bu, insanın kendi elinde olmayan bir durumdur fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar üzerinde durulduğunda, daha uzun yaşaması sağlanabilir.

Köpekler neye göre yaşarlar ve ölürler?
Köpekler neye göre yaşarlar ve ölürler?

Köpekler neye göre yaşarlar ve ölürler?

Aslında köpeklerin neye göre yaşayıp öldüklerini belirlemek veya direkt olarak bir şey söylemek doğru değildir. Ama buna karşın köpeklerin bakımı, sağlık konusunda gösterilen hassasiyet derecesi, köpeğin beslenmesi gibi durumlar köpeklerin yaşam süresi üzerinde olumlu veya olumsuz etkilere neden olabilmektedir. İşin doğrusunu söylemek gerekirse köpek edindiğinizde, merak edeceğiniz en önemli konu, sevimli dostunuzu nasıl beslemeniz gerektiği ile ilgilidir, ömür ise ona biçildiği kadar olabilir.

Bazı köpekler, ortalama ömürlerinden daha fazla yaşayabilirler. Aynı ırk başka bir köpek ise çok daha kısa süre yaşayabilir, bu konuda “bu köpek bundan dolayı bu kadar uzun süre yaşadı” demek etik olmaz. Ama dünyada en uzun yaşayan köpeğin Avusturya çoban köpeği Bluey olduğunu söyleyebiliriz. Bu köpek tam olarak 29 yıl yaşamıştır.

Köpeklerin yaşam süresi ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz kaynakları değerlendirerek yaşam süreleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

daha önce yayınlamış olduğumuz köpeklerde doğum yazısını okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*