Köpeklerin Tarihçesi

Köpeklerin tarihçesi
Köpeklerin tarihçesi

Köpeklerin Tarihçesi

Köpekler, yeryüzünde evcilleştirilen ilk hayvanlar arasında yer almaktadır. Tarihi, tarih öncesi dönemlere kadar belirtilen köpekler için yazılan çizilen birçok efsane bulunmaktadır.  Kaliforniya’nın Kato Kızılderililerine göre, Tanrı Nagaicho dünyayı yarattıktan sonra sütunlarla gökyüzünü yaratmış ondan sonra topraktan insanları yaratmış, ayağını yere sürterek de ırmaklar, akarsuların oluşmasını sağlamış. Hayvanları da yaratan Tanrı Nagaicho, efsaneye göre köpeği bu dönemde yaratmamış çünkü buna ihtiyacı yokmuş…

Efsane bu şekilde ilerleyip gider. Ancak bunun bir efsane olduğunu kabul ettiğimize göre gerçekliğinin son derece gerçekdışı olduğunu da kabul etmek gerekir. Köpeklerin tarihçesi, aslında insanların kendilerini koruma ve sürülerine göz kulak olması için ihtiyaçlarının ortaya çıkmasından itibaren olduğu kabul edilebilecek en doğru görüştür. Kaynaklarda yer edinen bilgilere göre köpeklerin evcilleştirilmesinden önce ataları kurtlar imiş ancak bazı araştırmacılar ise bu görüşü kabul etmemektedir. Bu araştırmacılara göre ise köpeğin oluşturulması sadece kurttan değil, birçok hayvanın birleşmesinden sonra ortaya çıkmıştır. Köpeklerin tarihçesi ile ilgili kaynaklarda birbirinden çok farklı bilgiler yer edinse de en doğru kaynak olarak yazılı tarihin başlamasından sonraki süreçlerdir.

Köpekler kesin olarak hangi dönemde evcilleştirildi?

Aslında yazılı tarihten öncesinde de birçok farklı bilginin bulunması, tam olarak hangi dönemde köpeklerin evcilleştirildiği ile ilgili farklı soruların sorulmasını gerektiriyor. Fakat kesin olarak köpeklerin tarihçesi ve evcilleştirilmesi ile ilgili kayda değer bilgi olarak 12. Yüzyıldan sonrasıdır. Çünkü bu dönemlerde farklı köpek cinslerinin bazı krallıklar tarafından benimsendiği, saraylarda beslendiği ile ilgili kesin bilgiler bulunmaktadır. Bunun dışında kalan bilgilerin çok da gerçeği yansıtmadığını söylemek gerekir.

Köpeklerin tarihçesi ile ilgili yaygın olarak kabul edilen görüşleri benimsemek en doğrusu olacaktır. Kafa karıştırıcı veya efsanelerden yola çıkarak köpeklere bir tarih belirlemek, kesinlikle doğru değildir. En net kaynaklara ulaşmak için doğru araştırmaların yapılmaya devam ettiği günümüzde, birey olarak doğru sonucu kabul etmek için çok fazlasıyla irdelemek gerekir. Bu nedenle bilinen 12. Yüzyıl sonrasını en net tarih olarak kabul etmek pet sahipleri için daha gerçekçi bir bilgi olarak değerlendirilebilir.

Köpekler eğitime kaç yaşında başlar isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*