Köpeklerin Evrimi Günümüze Kadar

Köpeklerin evrimi günümüze kadar
Köpeklerin evrimi günümüze kadar

Köpeklerin Evrimi Günümüze Kadar

Köpeklerin evrimi, kaynaklarda yer edinen bilgilere göre kurtlardan gerçekleşmiştir. Tarihçilerin aktardıkları bilgilere göre bundan binlerce yıl önce (muhtemelen 25.000 yıl) insanlar yerleşik hayata geçmeye başladıkların haliyle doğanın bozulmadığı dönemlerde oldukları için yırtıcı hayvanlardan bazıları kolay yemek yeme içgüdüsü ile hareket ederek insanların kamplarına yanaşırlar. Tabi ki farklı hayvan türleri olsa da bunu en çok yapanlar kurtlar olmuştur. Kurtlar, insanların kamplarında hazır yiyecekleri kolaylıkla tükettikleri için yaşamlarının daha rahat sürmesi durumu da söz konusu olmaya başlamış. Köpeklerin evrimi günümüze kadar olan bu bölüm, işin başlangıcı olarak kabul edilmektedir, bundan sonra ise işin rengi biraz daha değişmektedir.

İki ayrı kurt grubu
İki ayrı kurt grubu

İki ayrı kurt grubu

Tarihin bu dönemlerinde insanların artıklarını hazır yiyecek olarak tüketen kurtlar, uysal olarak kabul edilen hayvanlar olmuş çünkü bu hayvanlar, insanların yiyeceklerini tükettiklerinde herhangi bir şekilde zarar vermemişler. Ama bunun yanında doğaları gereği saldırgan olan kurtlardan bir bölümü ise bunu reddederek yaşamına kendi standartları doğrultusunda devam etmişler. İnsanlar da onlara saldırmayan bu kurt sürülerini bir süre sonra beslemeye başlamışlar. Tabi ki bu onları çok sevdikleri için veya acıdıkları için değil, kendilerini ve kamplarını korumaları için gerçekleşmiş. Köpeklerin evrimi günümüze kadar bu şekilde devam ederek süre gelmiştir.

Farklı köpek türlerinin oluşturulması
Farklı köpek türlerinin oluşturulması

Farklı köpek türlerinin oluşturulması

Köpek cinsleri, hayvanlar arasında en çok cinse sahip hayvanlar olarak kabul edilirler. Genellikle evrimleşmeden sonra insanların farklı yöndeki ihtiyaçlarını karşılamaları için farklı ırk köpeklerin çiftleştirilmesi ile değişik türler elde edilmiştir. Köpeklerin evrimi günümüze kadar farklı aşamalardan geçerek bize ulaşmıştır. Köpek cinsleri üzerinde araştırma yaptığınızda, çoğu köpeğin kırma olduğunu görebilirsiniz. Mesela Alp dağlarında insanları korumaları için türetilen köpekler, şov köpeği ihtiyacı duyulduğu dönemlerde daha farklı köpeklerin çiftleştirilerek elde edildiği köpekler vs. tüm bunlar köpeklerin evrimi günümüze kadar olan detaylarını anlatmaktadır. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi veren kaynaklara ulaştığınızda, köpeklerin evrim geçirmeleri ve cinslerin ne şekilde oluşturuldukları hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Genel olarak kraliyet dönemlerinde köpekler daha bir popüler olmaya başlamış ve dünya genelinde alıcı bulmuşlardır.

Daha önce yayınladığımız köpek tarihçesi isimli yazısını okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*