Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde Tüy Dökülmesi
Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Eğer köpeğiniz yoğun bir şekilde tüy dökümü fark ettiyseniz mutlaka veteriner hekiminize danışmanızı öneriyoruz. Bu durumun genel olarak nedenlerini bu yazımızda ele alacağız.

Köpeğin güzel, parlak bir kürke sahip olması onun sağlık beslenmesi, mutlu olması, gerekli bakımlarının yapıldığı ile doğrudan alakalıdır. Bundan dolayı köpeğin tüy döktüğünü fark etmek köpek sahipleri için aşırı derecede üzücü ve endişe edici bir durumdur. Bazı durumlarda köpeklerde tüy dökülmesinin nedenini bulmak çok zor olacaktır.

Köpeğinizdeki tüy dökme belirtileri
Köpeğinizdeki tüy dökme belirtileri

Köpeğinizdeki tüy dökme belirtileri

Köpeklerde tüy dökme pek çok köpek rahatsızlığına göre daha kolay tespit edilir. Tüyler kırılgan ve kuru olabilir. Köpekte normalden daha fazla tüy dökme gözlemlenir ayrıca dairesel veya düzensiz biçimlere sahip tüysüz alanlara rastlanır. Bu durum sadece vücudun bazı bölgelerinde olabileceği gibi tüm bölgelere de yayılmış olabilir.

Köpeklerde tüy dökmenin yaygın nedenleri
Köpeklerde tüy dökmenin yaygın nedenleri

Köpeklerde tüy dökmenin yaygın nedenleri

Mayt, Bit veya Pire

Köpeklerde tüy dökülmesinin en çok görülen örnekleri genelde mayt, bit veya pire gibi parazitler nedeni ile ortaya çıkan tüy dökülmeleridir. Özellikle köpeğin boyun, kuyruk gibi alanlarında tüy dökümü oluyorsa büyük ihtimalle pireler nedeni ile olma ihtimali çok yüksektir. Bu küçük varlıklar köpeğin bedenini hızla sararak onu aşırı derecede rahatsız ederler. Tahriş, kaşınma, tırmalama gibi nedenlerle tüyler dökülür.

Egzama, Kepek

Egzama, kepek gibi cilt sorunlarının da sık sık tüy dökme nedeni olmaktadır. Köpek Egzama, kepek gibi sorunlar yaşarken rahatsız olur ve kendini pençeleri ile tırmalar ve tüyleri hasar alır zamanla dökülür. Bu durum köpek için ağrılı olabilir.

Beslenme Durumu

Beslenme, köpeklerin kürk ve deri sağlığı konusunda en önemli faktörlerden biridir. Köpekler eğer sağlıklı beslenmiyor ise zaten kürk ve derisi sağlıksız görünür. Bundan dolayı köpeğinizin beslenme programı hakkında veteriner’den destek almanızı öneriyoruz.

Beslenme konusunda yetersizlikler sonucunda tüy dökülmesine neden olabilir. Köpeklerde ki tüylerin ana bileşeni olan keratin’in sentezlenmesi için sülfürlü amino asit gereklidir. Eğer şartlar uygun olmazsa tüyleri yavaş ve güçsüz uzar bunun yanında dökülmesi, kırılması kolaylaşır. Ayrıca biotin’de sağlıklı bir kürk için çok önemlidir.

Eğer köpeğinizin tüyü dökülüyorsa bunun daha büyük nedenle alakalı bir sorunu olabilir. Köpek yaşlı ise yumurtalık veya testis tümörleri gibi sorunlar tüy ve deri sorunlarını ortaya çıkartabilir. Bu konu hakkında en doğru bilgiyi veteriner hekiminiz verecektir.

Köpekler arasında en çok görülen tüy dökme nedenlerinden birisi de Cushing hastalığıdır. Cushing hastalığı köpeklerin böbrek üstü bezlerinin aşırı derecede kortizol üretmesine neden olan bir tümör oluşur ve sonucunda obezite, tüy dökülmesi, koyu renkli lekeler ve davranışla ilgili başka farklı belirtiler ortaya çıkar.

Tüy dökülmesine karşı korunma
Tüy dökülmesine karşı korunma

Tüy dökülmesine karşı korunma

Tüy dökülmesi özel bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bu durumda size tek yardımcı olabilecek veterinerinizdir. Ancak genel olarak kürk, deri ve tüy sağlığı için köpeklerimize özenli bir şekilde bakmamız gerek. Sağlıksız beslenme gibi durumlarda ilk sinyali verecek olan tüyleridir.

  • Pire ve türevi sorunlara karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir.
  • Köpeklerin sağlığına uygun olan dermatolojik bakımdan onay almış özel köpek şampuanları kullanılmalıdır.
  • Köpeğin kürk, deri ve tüy sağlığı için besin değeri yüksek kaliteli mamalar kullanılmalı ve mümkünse beslenme konusunda veteriner hekimden destek almalısınız.

Olağan üstü şekilde tüy dökülmesi, tüysüz deri gözlemlediğiniz anda direk olarak veterinere uğramanız çok önemlidir. Bu şekilde doğru bir şekilde tedavi süreci geçirilmesi sağlanabilir. Köpek bakımı konusunda ayrıca bilgi sahi olursanız köpeğin yaşam süresi ve yaşam konforu daha yüksek olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*