Köpeklerde Obezite

Köpeklerde obezite neden bu sorunlara neden oluyor?
Köpeklerde obezite neden bu sorunlara neden oluyor?

Köpeklerde Obezite

Gelişmiş ülkelerde yaşayan köpeklerin %20’lik bölümü Obez olarak sınıflandırılır. Köpekler için büyük bir sorun olan Obezite uzun vadeli ve ağır sonuçlar doğurabilir. Köpeklerde Obezite’nin beraberinde getirdiği sağlık sorunları hakkında ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz.
Obezite, insanlarda içinde olduğumuz yüz yılda çok rastlanır bir hale gelmiş önemli bir hastalıktır. Maalesef köpekler içinde artık Obezite büyük bir sorun haline gelmiştir. Yapılan son araştırmalara göre gelişmiş olan ülkelerde ki her 5 köpekten 1’i Obezite riski taşımaktadır.
Köpeğinizde obezite olasılığı
Köpeğinizde obezite olasılığı

Köpeğinizde obezite olasılığı

Köpek sahipleri köpeklerinin Obezite olup olmadığını anlamakta zorlanmaktadır. Köpeğin ideal kilosunun %15 – %20 fazlasına ulaştıysa ve köpeğe dokunduğunuzda kaburgalarını hissedemiyorsanız köpeğiniz obez sınıfında yer almaktadır. Köpeğin ırkı, genleri, yaşı, cinsiyeti, beslenmesi, yaşamı, kırışlaştırılması gibi pek çok neden köpeğin obezliğini doğrudan etkiler.

Örnek olarak dişi köpekler kilo almaya daha fazla yatkındır. Kısırlaştırılan köpekler de aynı şekilde daha fazla obeziteye yatkındır. Ancak en önemli konular köpeğin diyeti ve davranış problemleridir.

Köpeklerde obezite ile ilgili riskler
Köpeklerde obezite ile ilgili riskler

Köpeklerde obezite ile ilgili riskler

Eğer köpeğiniz obezite sınıfında yer alıyorsa bu durumda köpeklerde obezite hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Obezite pek çok sağlık sorununa davetiye çıkartacak bir sağlık problemidir.

  • Beklenen yaşam süresinin önemli ölçüde azalması
  • Kalp ve solunum problemleri
  • Diyabet
  • Bağışıklığın azalması ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve diğer hastalıkların görülme riski
  • Artrit gibi osteoartiküler hastalıklar
  • Kalp damar hastalıkları
  • Üriner kalsiyum oksalat taşları

Obezite sınıfında yer alan köpekler egzersiz, motivasyon ve enerji düşüklüğü yaşar. Oyun ve egzersiz sürecinde yetersiz enerji harcayacaktır.

Köpeklerde obezite neden bu sorunlara neden oluyor?
Köpeklerde obezite neden bu sorunlara neden oluyor?

Köpeklerde obezite neden bu sorunlara neden oluyor?

Köpeklerde obezite sonucunda köpek aldığı besinleri direk olarak atamadığı için yağ olarak depolar bu fazla yağ oranı karaciğer gibi pek çok hayati organa sızar ve organların işlerini yapmasını engeller. Yağ oranı arttıkça köpeğin organları işlevini daha fazla kaybeder ve büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Örnek vermemiz gerekir obez olan bir köpeğin atardamarlarında sağlıklı bir köpeğin atardamarlarına göre daha fazla baskı olur bunun sonucunda kalp damar hastalıkları tetiklenir.

Bunların haricinde köpek kilo aldıkça hareket oranı azalır ve zorlaşır. Aşırı ağırlaşan bedeni taşımakta zorlanan köpek zamanla acı çeker ve bunun üzerine köpek hareket etmek yerine daha fazla uyumayı ve yatmayı tercih eder.  Durum böyle iken köpek kilo almaya devam ederse sonucu daha ağır olacaktır.

Aşırı kilolu köpeğinize nasıl müdahale edebilir?

Köpeğinize yardım etmenin ilk önemli adını uzman bir köpek veteriner hekimine gitmek olacaktır. Veteriner hekim, köpeğin fazla olan kilosunu azaltmak için nasıl önlemler alınmasını gerektiğini size ayrıntılı olarak sunacaktır. Bu noktada en büyük sorumluluk siz köpek sahibine düşecektir. Veterinerin verdiği diyet programına veya diğer tedavilere birebir uymanız gerekir. Kilo kaybı gerçekleşiyorsa bu durumu yakından takip etmeniz gerekir.

Kilo verme süreci başarı ile ilerlerse eğer köpek bu durumda yeni bir yaşam biçimine geçmeli daha fazla hareket etmeli, egzersizler aksatılmadan devam edilmelidir. Tüm kilo verme sürecini veteriner kontrolünde yürütmeniz önemlidir. Kilo verme diyetinin sonucunda köpeğinize daha uzun ve konforlu bir yaşam sunmuş olacaksınız.

Daha önce yayınladığımız Köpeklerde ani kilo kaybı isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*