Köpeklerde Kısırlaştırma Ne Zaman Olmalıdır?

kopek-resimleri9
kopek-resimleri9

Köpek kısırlaştırma, köpek sağlığına faydalı olmakla beraber bazı hastalıkların da önüne geçebilmektedir. Köpeklerin sağlıklı gelişiminde kısırlaştırma önemli bir yere sahiptir. Sahipsiz köpeklerin kontrolsüz çoğalmasının da önüne geçmek için en sağlıklı yol kısırlaştırmadır.

Ovariohisterektomi köpeklerin kısırlaştırılmasını ifade eden terimdir. 8 haftadan büyük olan bütün köpekler sağlıklı bir şekilde kısırlaştırılabilir. Kısırlaştırma köpeklerin daha uzun ömürlü olmasına ve sağlıklı bir yaşam geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Köpeklerin kısırlaştırılmasına köpeğin cinsine, yaşına, sağlık durumuna bakılarak karar verilmelidir. Tüm köpekleri için kısırlaştırma faydalıdır diyemiyoruz. Köpeğin sağlık durumu ve diğer faktörler kısırlaştırma yapılıp yapılamayacağını belirlemektedir.

Kısırlaştırma Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Kısırlaştırma operasyonu 20 ile 60 dakika arasında sürebilmektedir. Tüm köpekler için standart bir süre yoktur. Dişi köpeklerde işlem daha kısa sürebilmektedir. Operasyonda köpekler acı hissetmez.

Köpek Gündüz Evi Fiyatları

Basit bir ameliyat gibi düşünebileceğimiz kısırlaştırma işlemi uzman veterinerler tarafından yapılmalıdır. Operasyon sonrasında yaranın iyileşmesi bir hafta on gün sürebilir. Operasyon sonrası enfeksiyon riskine karşı köpeğin antibiyotik kullanması da tavsiye edilir.

Operasyon sonrası davranış değişiklikleri de yaşanabilir. Köpeğin bu süreçte desteklenmesi önemlidir. Kısırlaştırma operasyonu basit bir operasyondur. Sadece çok kilolu ya da çok yaşlı köpeklerde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Köpeklerin seksüel olarak erişkinliğe erişmeden kısırlaştırılması ileride sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Köpek Kısırlaştırma Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Köpekler 8 haftalık olduktan sonra rahatlıkla kısırlaştırılabilirler. Operasyon her yaştan köpeğe yapılabilir. Operasyon boyunca köpek anestezi altında olacağından hiçbir şekilde acı hissetmez.

Kısırlaştırma için en doğru zaman seksüel erginliğe ulaşmadan önceki zamandır. Sonrasında da yapılabilir. Ancak erken kısırlaştırma sağlık açısından birçok fayda sağlar. Kısırlaştırma eşleşme isteğine bağlı gelişen birçok sorunu önlemeye yardımcı olur. Köpeklerin üreme isteğinden dolayı evden kaçması gibi sorunlar ortadan kalkar.

Üreme isteğinden kaynaklanan davranış bozukluklarının da önüne geçilebilir. Köpeğinizi her yaşta kısırlaştırabilirsiniz. Ama en uygun en sağlıklı dönem 8 haftalık olduktan hemen sonradır. Erken dönemde kısırlaştırılan köpekler bu duruma çok daha iyi adapte olabilirler.

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar kısırlaştırmanın belli hastalıkların önüne geçtiğini göstermektedir. Testis kanseri, prostat kanseri, adet akıntıları, idrar kaçırma gibi sorunların yaşanmasını önleyen kısırlaştırma köpeklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır.

Kısırlaştırma köpeklerde 1 ile 3 yıla kadar ömür uzatan bir etkiye sahiptir. Ayrıca eşleşme isteğinden dolayı meydana gelecek problemler de çözülmüş olur.

Ancak kısırlaştırmanın faydaları köpekten köpeğe değişmektedir. Kısırlaştırma ile ilgili her zaman zıt görüşler de vardır. Kısırlaştırmanın sağlığa zararlı olduğunu düşünenler de bulunmaktadır.

Köpek yıkama köpek temizliği

Sağlık sorunlarını önlediği yönünde araştırma sonuçları olması kısırlaştırmayı yararlı olarak göstermektedir. Evde köpek bakanlar için erken yaşta kısırlaştırma birçok sorunu çözebilmektedir Köpekler birçok davranışı güdüleri ile ortaya koyarlar. Üreme güdüsü de oldukça kuvvetlidir.

Evcil köpekler sokak köpekleriyle çiftleşebilir. Onlardan hastalık kapabilirler. Sürekli üreme isteği köpeğin aşırı davranışlar sergilemesine de neden olmaktadır. Kısırlaştırma tüm bu sorunların önüne geçmektedir. Yine de köpeğin durumu kısırlaştırmanın yararlı mı zararlı mı olacağını anlamamızı sağlayacaktır. Veteriner muayenesinden sonra kısırlaştırmanın uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

Birçok insanın en yakın dostları arasında sayılan köpeklerimizin her zaman huzurlu ve sağlıklı olması, uzun ömürlü yaşamaları ve bize uyum sağlamaları için bakım, eğitim çok önemli unsurlardır. Günlük ve periyodik bakımları kadar mevsimsel bakımlarının da zamanında yapılması gerekir. Mesela köpeklerin tüy bakım ve kesimleri açısından dikkat edilmesi gereken noktaları merak ediyorsanız da bu Köpek tüylerine ne iyi gelir yazısını okumanızı öneriyoruz… size bilgi verecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*