Köpeklerde Doğum

Doğumun yaklaşması

Köpeklerde Doğum

Köpekler de diğer canlılar gibi çoğalmak için doğum yaparlar. Köpekler, diğer hayvan türlerinden farklı olarak yılda iki defa kanama ile karakterize olan çiftleşme dönemine girerler. Köpeklerde yılda iki defa gerçekleşen bu durum bazen kanamasız olur. Veterinerlik dilinde bu duruma “gizli kızgınlık” adı verilmektedir.

Köpeklerde kanama dönemi başladıktan sonra (9-14 günleri arası) dişi köpek çiftleşmeye uygun hale gelir. Köpeklerde doğum, çiftleşmeyi takip eden 61-65 günleri sonrasında gerçekleşir. Köpeklerde gebelik dönemi, diğer hayvanlardan biraz daha farklıdır. Özellikle ilk 1. Ayında köpeklerin gebe oldukları ile ilgili belirtiyi görmek çok zordur. Fakat ikinci ve devam eden aylarda köpeklerde fiziki olarak değişimler meydana gelmeye başlar. Karınlarının gelişmesi, kilo almaları, sarkma, anne adayı köpekte halsizlik ve iştah artışı gibi durumlar kendini göstermeye başlar.

Dişi köpek sahiplerinin dikkat etmeleri gerekenler

Köpeklerde doğum sürecine gelinceye kadar onlarda da tıpkı insanlarda olduğu gibi farklı durumlar meydana gelir. Özellikle anne adayı, hamilelik döneminde çok iyi beslenmek zorundadır. Aksi halde zor doğum ve doğum sırasında anne köpek ile yavru köpeğin hayati tehlike yaşaması durumları görülebilmektedir. Bu nedenle uzman köpek bakıcıları ve veterinerler, köpek sahiplerinin gebelik dönemini dikkate almaları ve bu dönemde beslenme konusunda daha dikkatli davranmaları gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Doğumun yaklaşması
Doğumun yaklaşması

Doğumun yaklaşması

Bir canlı olması hasebi ile köpeklerde doğum zamanı yaklaştıkça bazı değişimler görülmeye başlar. Doğuma az bir zaman kala anne köpekte halsizlik, karnında genişleme, sarkma ve meme bezlerinin gözle görülür bir şekilde fark edilmesi ve kazma hareketlerini daha fazla yapması gibi durumlar görülmeye başlar. Bu tip durumlar, köpek için herhangi bir tehlike oluşturmaz ancak bu dönemde köpeğinizin yanında kalmanız ve ona destek vermeniz önemlidir. Çünkü bu dönemde onlar da insanlar gibi bazı psikolojik sorunlar yaşayabilirler ve bu da hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğum için yer hazırlama
Doğum için yer hazırlama

Doğum için yer hazırlama

Köpeklerde doğum süreci yaklaştığında sahiplerinin onlar için özel bir yer hazırlamaları gerekir. Yerlerinin çok aydınlık olmaması, yattıkları yerin yumuşak olması en önemli konuların başında gelir. Doğumdan sonra ise veteriner hekimin önerilerini dikkate alarak bakımlarını yapmak gerekir.

Daha önce ele aldığımız en tehlikeli köpek türleri isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*