Köpeklerde ani bir şekilde kilo kaybı

Köpeklerde ani bir şekilde kilo kaybı
Köpeklerde ani bir şekilde kilo kaybı

Köpeklerde ani bir şekilde kilo kaybı

Köpeklerde ani ve hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşanması ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu yazımızda Köpeklerde hızlı kilo verme ile alakalı ilgili ayrıntılı olarak değerli köpek sevenlere bilgiler sunduk.

Köpeklerin kilosu, yaş, ırk, kısırlaştırılma, beslenme, sağlık gibi pek çok nedenle doğrudan alakalıdır. Ve köpeğin tüm hayatı boyunca kilo durumu defalarca değişiklik gösterir. Ama köpekte aniden bir kilo kaybı, zayıflama fark ettiyseniz bu ciddi bir hastalığın ipucu olabilir.

Köpeklerde ani kilo kayıpları bazen çok ciddi olmayan yaşam faktörlerinden kaynaklanabilir. Bundan dolayı eğer köpeğinizin köpeğiniz ani bir şekilde kilo kaybı yaşarsa bu durumda ilk yapmanız gereken bir veteriner hekime danışmanız olacaktır.

Köpeklerde hızlı kilo verme
Köpeklerde hızlı kilo verme

Köpeklerde sindirim sorunları

Kilo kaybı yaşayan köpeklerin bir bölümü sindirim sorunları yaşamaktadır. Böyle durumlarda kilo kaybının yanında ishal, kabızlık, kusma, uyuşukluk gözlemlenebilir. Sindirim sorunu yaşayan köpekler iştahını da büyük oranda yitirebilir. Sindirim sorunu sonucunda pek çok yan etki ile birlikte köpekler kilo kaybı yaşayabilir.

Köpeklerde böbrek yetmezliği

Dünya üzerinde ki köpeklerin %2 ve %5 oranında köpek ortalamasında görülen ciddi ve yaygın bir sorundur. Köpeğin böbrekleri yeterince çalışmadığı ve boşaltım sisteminin tam anlamıyla görevini yapamamasına neden olan bir durumdur. Bu hastalıkta genel olarak tanı yaşı 6 ve üzeridir. Kilo kaybına neden olan bu durum beraberinde pek çok sorunu da getirir.

Köpeklerde megaözefagus

Bu hastalık yemeklerin tamamen sindirilmesini engelleyen bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin yemek borusu şişmektedir, mideye verimli bir şekilde yemek inmediği için köpek zamanla kilo verir. Bu konuda size en iyi tedavi yöntemini veterineriniz sunacaktır.

Köpeklerde karaciğer hastalığı

Ani kilo verme, kusma, yemek yemekten kaçınca, uyku saatlerinin uzaması gibi belirtiler köpeklerde karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir böyle durumlarda en yakın veterinere gidip bilgi almak en sağlıklı olandır.

Köpeklerde ekzokrin pankreas yetersizliği (EPI)

Pankreas doğru bir şekilde sindirime yardım etmediğinde veya yeterliliği olmadığında köpekler yediklerini tam anlamıyla sindiremez. Bu hastalık sonucunda köpekler gerekli besinleri alamadığı için kilo kaybeder. Bu hastalığın belirtileri ise; kilo kaybı, geçmeyen ishal, aşırı iştah olmaktadır.

Köpeklerde diyabet

Diyabet hastalığı köpeklerin en çok yakalandığı hastalıkların başında gelmektedir. Tanı konulup tedavi altına alınmadığı sürece köpek kilo verecektir. Bu hastalığın en çok teşhisi kilo kaybıdır. Genel olarak ise orta yaşlı ve daha ileri yaşlı köpeklerde ortaya çıkar.

Köpekte aniden kilo kaybı yaşanıyorsa ne yapmalısınız
Köpekte aniden kilo kaybı yaşanıyorsa ne yapmalısınız

Köpekte aniden kilo kaybı yaşanıyorsa ne yapmalısınız?

Ani kilo kaybı durumları çok önemli sorunların belirtisi olabilir. Pek çok hastalığın belirtisi olan kilo kaybını fark ettiğiniz anda veteriner hekiminizden fikir almanızı öneriyoruz. Veteriner hekim pek çok önemli testi yapıp köpeğin neden kilo kaybettiğini belirleyecektir. Bunun sonucunda gerekli tedavileri sizin için sunacaktır.

Daha önce yayınladığımız köpeklerde tüy dökme nedenleri? yazısını okumanızı öneriyoruz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*