Köpekler Yiyeceklerini Neden Gömerler, Köpekleri Anlamak

kopek-resimleri3
kopek-resimleri3

Köpekler Yiyeceklerini Neden Gömerler

Köpek dostunuzu yiyeceklerini saklarken bir yerlere gömmeye çalışırken görmeniz gayet doğaldır. Biz onları ne kadar evcilleştirsek de içgüdülerinin yönlendirdiği davranışları her aman yapmaya devam edeceklerdir. Ki zaten bu da onlar için en sağlıklı olandır. Köpekleri anlamak onlarla yaşamayı kolaylaştıran önemli bir unsurdur. Bu yazımızda size köpekler yiyeceklerini neden gömerler konusunda kısaca bilgi vereceğiz.


İçgüdülerine, doğalarına uygun olarak davranmak köpek dostlarımız için en iyisidir. Şaşırmanıza gerek yok yiyecek köpekleriniz için değerlidir. İhtiyaçları olandan fazlasına sahip olurlarsa daha sonra yemek için kalanını saklayacaklardır.

Kemik gibi büyük parçaları götürüp bahçeye gömebilirler ama daha farklı yiyecekleri kendilerine göre saklama yöntemleriyle saklamaya çalışacaklardır. Ancak atalarının aksine evcil köpekler genellikle sakladıkları yiyeceklerin yerini unuturlar. Yiyecekleri gömme içgüdüsü köpeklere kurtlardan miras kalmıştır.

Köpekleri Anlamak Önemlidir

“Köpek Dostunuz Yiyeceğini Saklamaya Çalışırsa Ne Yapmalısınız?”

Köpek dostunuz yiyeceğini saklıyorsa bu size bir şeyler ifade etmeli. Demek ki ona ihtiyacı olmadan fazlasını veriyorsunuz. Konuşabilseydi büyük olasılıkla bunları kimse çalmasın, yemesin ben daha sonra yerim diyecekti. O söyleyemediğine göre siz davranışlarından anlamalısınız. Köpeklerde yiyecek gömmek içgüdüsel bir davranıştır. Mümkünse bahçede ya da dışarıda ona kemik verin ve saklaması için onu rahat bırakın.


Doğasını yaşaması için bu tür şeylere ihtiyacı var. Her aman evde olan bir köpek dostunuz varsa ona gereğinden fazla yiyecek vermeyin. Oraya buraya taşıyıp saklamaya çalışacaktır. Köpeklerin her davranışı bize bişeyler anlatır. Onu iyi gözlemlediğinizde fazladan yiyeceği olduğu için zula yapmak istediğini görebilirsiniz.

Böyle bi durumla karşılaştığınızda ona kesinlikle kızmamalısınız. Unutmayın bu onun doğasında var yani yanlış bir şey yapmıyor. Siz onu anlamalı ve saklaması için ona fazladan yiyecek vermemelisiniz. Ya da bahçede bunu yapmasını sağlamalısınız.

Köpekleri Anlamanın Temeli

“Köpek Dostunuz Mama Kabı Etrafında Tuhaf Hareketler Mi Yapıyor?”

Doğal yöntemlerde köpek yiyemediği yiyecekleri alıp toprağa gömer ya da güzelce bir yere saklar. Oysa evde mama kabından başka yiyecek alternatifi olmayan köpeklerde içgüdüler farklı davranışlara yol açabilir.

Köpeğinizi mama kabını kaydırırken, üzerini örtmeye çalışırken görebilirsiniz. Bu demektir ki köpeğiniz doymuştur ancak orada hala hazinesi fazlasıyla durmaktadır. Bu hazineyi saklamaya çalışır. Size de der ki bana fazla mama veriyorsun onunla ne yapacağımı bilemiyorum. Bu davranışla size söylemek isteği işte budur.

Kalan mamasını güvende tutmak ister. Size kalırsa mamasını kimsenin yiyeceği falan yoktur ancak o öyle hissetmez. Maması açıkta kaldıkça onu birilerinin çalma ihtimali vardır. Bu yüzden mama kabını bir şekilde saklamaya çalışır. Sizi de bundan bir şey öğrenip köpeğinize ölçüsünde mama vermelisiniz.

Köpek Dostunuzu İyi Gözlemlerseniz Onu Anlayabilirsiniz

Köpeklerin yaptığı birçok hareket sahipleri tarafından anlaşılmaz. Oysa onların yaptığı her hareket bir şeyleri anlatmak içindir. Gereğinden fazla mama verdiğinizi, mamasını sevmediğini, dışarıda daha fazla vakit geçirmek istediğini size bir şekilde anlatmaya çalışır.

Etrafa çok kızarsa bunu agresif yöntemlerle de yapabilir: etrafa işemek gibi. O konuşamıyor olabilir ancak size birçok şekilde duygularını ifade etmeye çalışıyor. Bildiğimiz önemli bir şey var o da sizinle bağ kuran köpeğiniz sizinle konuşmanın farklı yollarını aramaktadır. Mama kabıyla yaptıkları, etraftaki nesnelerle yaptıkları hep bir şeyleri anlatmak içindir. Ona iyi bakarsanız size tuhaf gelen davranışların onun için çok mantıklı olduğunu görebilirsiniz.

Köpekleri anlamak onların ne yediğinden nasıl bakıldığına, nasıl kısırlaştırılacağından sosyal hayata nasıl adapte edileceğine kadar önemlidir. Köpekleri anlamak için köpek beslenmesi temellerini de anlamak gerekir. Köpek beslenmesi ile ilgili bu köpekler ev yemeği yer mi  okumanızı tavsiye ederiz. Onların ev yemekleri ve diğer yiyeceklerle beslenme temelleri hakkında google‘da bilgi vereceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*