Köpekler İçin Zehirli ve Asla Verilmemesi Gereken Besinler

Köpekler için zehirli ve asla verilmemesi gereken besinler
Köpekler için zehirli ve asla verilmemesi gereken besinler

Köpekler İçin Zehirli ve Asla Verilmemesi Gereken Besinler

Köpeklerin sindirim sistemleri bizimkinden çok farklı olduğu için bizim tükettiğimiz pek çok şey onlar için aşırı derecede zararlı olabilir. Özellikler insanlar tarafından çikolatanın çok sevilirken köpekler için zehirli ve çok zarar olabilir. En popüler bilgi olan çikolatanın yanında pek çok insan besini köpekler için uygun değildir. Köpekler sağlıklı yaşamak için sadece kendileri için üretilmiş olan besinlerle beslenmelidir.

Süt, krema ve peynir

Köpekler artık yetişkin oldukları zaman gerekli enzimleri kaybederler ve bundan dolayı süt ürünlerini sindiremezler. Sindiremeyecekleri süt ürünleri olan süt, krema veya peynir gibi ürünleri tüketince ishal ve mide fesadı gibi laktoz intoleransı sorunları yaşaması mümkün olabilir.

Çerezler, Atıştırmalıklar

Bizim için sağlıklı gözükseler dahi, köpeklere çerez vermemeliyiz. Küçük boyutları nedeniyle köpeğin boğazına kaçabilir ve boğulmasına neden olabilir. Ayrıca yüksek yağ oranı ile köpeğin midesine zarar verecektir. Bu noktada ise makademia fındığına ayrıca parantez açmak gerekir çünkü bu ürün köpekler için aşırı derecede zehirlidir.

Alkol

Alkol köpeklerin böbreğinde işlenemiyor olduğu için tüketmesi durumunda sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Kafein

Kafein köpekler için direk olarak zehirli olmasa dahi köpekler üzerinde de insana yaptığı etkileri yapmaktadır. Bu etkilere karşı hassas olan köpekler için aşırı derecede rahatsız olabilir. Köpeğiniz küçük oranda kafein tüketse bile çok fazla hiperaktif hale gelebilir.

Sarımsak ve soğan

İnsanların sağlığı için çok değerli olan bu iki besin uzmanlar tarafından her öğüne konulması önerilirken köpeklerde ise bir o kadar zararlı olabilir. Köpekleriniz bu besinleri tüketirse kanlarında bulunan alyuvarlar zarar görebilir.

Üzüm ve kuru üzüm

Yine insanlar için yemesi keyifli ve yüksek besin değeri taşıyan bir besin olan üzümü ele alacağız. Üzüm ve üzüm kurusu köpekler için toksiktir. Üzüm ve kuru üzüm köpeğin sağlığına çok ciddi zararlar verir.  Akut, ani böbrek yetmezliği  gibi büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kızarmış ve yağlı yiyecekler

Kızarmış ve aşırı derecede yağlı yiyecekler insanlar içinde zararlıdır ancak lezzetli olması nedeniyle pek çoğumuz sık sık bu ürünleri tüketiriz. Ayrıca fast food yemek kültürünün hayatımıza yerleşmesi ile daha fazla tükettiğimiz kızarmış ve yağlı besinler köpeklerimizin midesi için çok zararlı olabileceği gibi bazılarında sadece hazımsızlık, karın ağrısı gibi sorunlar yaratır. Köpeklerde pankreatit oluşumuna da neden olabilir. Köpeklerin beslenme programlarından da kendi beslenme programınızdan da bu tür besinleri kaldırmalısınız.

Avokado

Bu meyvenin köpeğe zararlı olduğu biliniyor ama zararlı olan kısmı etli meyvesi değil çekirdeği, kabuğu ve yapraklarıdır. Bu bölümlerde persin adı verilen köpek için zararlı olan bir madde bulunur.

Çikolata

Çikolata köpekler için zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Köpekler için zararlı olduğu bilinen en meşhur yiyecektir. Çikolatada, Köpeklerde metabolik süreçleri kesintiye uğratan teobromin bulunur. Teobromin, kek çikolatası gibi çikolatalarda daha fazla bulunur. Bu ürünü köpek tüketince mide, kalp gibi organlarda sorunlar yaşayabilir. Hatta nöbet geçirerek hayatını kaybedebilir.

Yapay tatlandırıcı

Bu ürün aşırı derece tüketilince köpekler için toksiktir. Köpeğinizin kolayca erişemeyeceği yerlerde tutmalısınız.

Köpeğinizin yememesi gereken bir ürünü yemiş olduğunu düşünüyorsanız en yakın veterinere gitmeniz önerilir. Söz konusu eğer toksik besinler ise köpeğin asla ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmesi gerekir.

Daha önce yayınladığımız yaşı ilerlemiş köpeklere nasıl bakılması gerekir  isimli yazıyı okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*