Köpek Yıkama, Köpek Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Köpek bakımı
Köpek bakımı

Köpek Yıkama, Köpek Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin bakımı ve temizliği oldukça dikkat gerektiren bir durumdur. Çünkü cilt yapıları insanlardan çok farklıdır. Özellikle yıkama söz konusu olduğunda, bazı bilgilerin sahipleri tarafından öğrenilmesi ve buna göre hareket edilmesi çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere köpek yıkama konusunda önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

Köpeklerin ter bezleri olmadığı için diğer canlıların birçoğu gibi köpeklerde terleme gerçekleşmez. Bu nedenle köpekler sıklıkla yıkandıkları zaman bazı cilt hastalıklarının ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Bununla birlikte köpek sahipleri köpeklerinin temiz olması konusunda hassas olur. Ancak köpek bakımı ve temizliği ile ilgili yıkama işleminden ziyade;

 • Tarama,
 • Genel tüy bakımı,
 • Tırnak bakımı gibi işlemler çok daha ön planda tutulmalıdır.

Köpek Yıkama Sıklığı

Biz insanlardan oldukça farklı bir dokuya sahip olan köpeklerin sık yıkanması tavsiye edilmez. Çünkü köpeklerin sık yıkanmasına herhangi bir gerek olmadığı gibi bu durum onlara zarar bile verebilir. Deride terleme görevi gerçekleşmediği için hassaslaşan dokular, çok sık yıkandığında yararlı olan yağların da yok olmasına ve derinin kuruyarak savunmasız kalmasına neden olur. Ayrıca;

 • Köpeğin tüyleri cansızlaşır.
 • Derinin ihtiyacı olan nem kaybolarak kurumaya ve deride pul pul dökülme gerçekleşir.
 • Köpeğin derisinde mantar ya da uyuz gibi deri hastalıkları ortaya çıkar.
 • Üşütmelerine ve hasta olmalarına neden olabilir.

Köpek gündüz bakım evi fiyatları

Bu nedenle köpekler gerçekten kirlendiği zaman yıkanmalı ve bu süreçte köpeklere özel üretilmiş olan şampuanlar kullanılmalıdır. Genellikle yaz sıcaklarında ay da bir, kışın ise 2 ayda bir yıkama işlemi yapılmalıdır. 

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Köpeklerin yıkanma sıklığı ne kadar önemli ise, yıkanma esnasında doğru şekilde hareket edilmesi de oldukça önemlidir. Başarılı sonuçlar için her adımın titizlikle atılması gerekir. Bu nedenle köpek yıkama işleminde nelere dikkat edilmesi gerektiği şu şekilde sıralanabilir:

 • Suyun sıcaklığı 32-38 derece arasında olmalıdır. İdeal sıcaklık her zaman ılık olanıdır. Ne sıcak ne de soğuk su ile yıkama yapılmamalıdır.
 • Yıkama esnasında kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Bu nedenle köpeklere özel olarak hazırlanmış olan şampuanlar ve bakım malzemeleri kullanılmalıdır. Bu süreçte kaliteli ürünler için veterinerden destek alınabilir.
 • Köpekler yıkanırken kesinlikle kulaklara su kaçmaması için dikkat edilmelidir.
 • Yıkama sonrası muhakkak tüylerin kurutulması gerekir.

Neden Köpek Şampuanı Kullanılmalıdır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi köpeklerin dokusu bizden fazlasıyla farklıdır. Bizdeki gibi terleme söz konusu olmadığı için, dokuları bizden daha hassas bir yapıya sahiptir. Köpek şampuanları köpeklerin dokusuna özel olarak üretilmektedir. Başka bir ürün ile yıkandığında derinin pH’ına uygun olmayacağı için çeşitli cilt problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Köpekler Yıkanırken Mutlu Olsun!

Köpeklerin yıkama işleminden ürkmemeleri için olabildiğince sakin yaklaşılmalıdır. Yıkama esnasında köpekle sakin bir şekilde sohbet edilmesi köpeğin de rahatlamasına neden olur. Ayrıca yıkama sonrası muhakkak köpeğin sevilmesi, onunla oynanılması, istediği yiyeceğin verilmesi ya da sevdiği bir oyuncağın verilmesi gibi ödüller ile teşvik edilmesi önemlidir. Böylece her yıkamanın ardından gelecek olan ödül için, yıkanma sürecinde mutlu olan köpek temizlenmenin de keyfine varacaktır. 

Köpeğini mutlu gören sahibi de ister istemez onun duygularını paylaşarak, bu yorucu eylemi eğlenceli bir aktivite olarak görecektir.

Köpeklerimizin bakımı onların sağlıkları olduğu kadar uzun ömürlü yaşamaları için gerekli ve mutlaka yapılması gereken işlemlerdir. Her bir bakım süreci kendine özel olup buna göre de uygulama zamanı ve sıklığı vardır. Köpek bakımı ve köpek bakımı malzemeleri ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa bu köpek bakım malzemeleri yazımızı okumak size yardımcı olabilir. Keyfili okumalar dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*