Köpek Tüylerine Ne İyi Gelir?

kopek-resimleri2
kopek-resimleri2

Köpek Tüylerine Ne İyi Gelir?

Hayatımızı paylaştığımız köpek dostlarımızın tüyleri çoğu zaman sorun olabiliyor. Kimi zaman fazla tüy dökme gibi problemler yaşanabiliyor. Sağlıklı ve güzel tüyler için köpeğimizin bakımına dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda siz değerli köpek sahiplerine köpeklerinizin tüylerinin bakımı, sorunları ve köpek tüylerine ne iyi gelir konuları hakkında kısaca bilgi vereceğiz.


Daha önce ele aldığımız köpek itaat eğitimi nasıl verilir? yazısını okumanızı öneriyoruz.


Köpeklerin tüylerinin kalitesini etkileyen en önemli faktör beslenmedir. Yedikleri mamalardan gerekli vitaminleri alamayan köpeklerin tüyleri sağlıksız olur. Kalitesiz mamalar köpeklerin tüylerinin zayıf olmasına ve dökülmesine neden olur. Yani her şeyden önce köpeğinizin mamasında tüyleri için gerekli olan vitamin ve minerallerin olması gerekiyor.

Yağlı, tuzlu besinlerden de köpeğinizi uzak tutmalısınız. Dengeli ve düzenli beslenme de oldukça önemli. Köpeğinizin yediği mamadaki değerlere mutlaka bakmalısınız. Beslenme dışında köpeğin yıkanması ve taranması da tüyleri etkiler. Köpeğinizin özel şampuanla yıkanması ve düzenli olarak taranması gereklidir.

Tüy Dökümü Neden Olur?

Tüy Dökümü Neden Olur?

Köpeklerin tüy dökmesi doğal bir şeydir. Bizim saçımızın dökülmesi gibi onlarında tüyleri dökülebilir. Ayrıca köpekler yılda bir iki kez tüylerini yenilerler.

Köpeklerde Tüy dökümünü olumsuz bir şey gibi görmemiz gereken durumlar hastalık durumlarıdır. Normalden farklı olarak bölgesel dökülmeler oluyorsa bir sorun var demektir. Köpeklerde olağandan fazla tüy dökümüne neden olan etmenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Vitamin ve mineral konusunda yetersiz mama kullanımı
  • Beslenme düzeninde ve kullanılan mamada sık değişiklik yapılması
  • Köpekte vitamin azlığı ya da fazlalığı olması
  • Düzenli tarama yapmama ya da gereğinden fazla tarama
  • Köpeğin çok sık yıkanması
  • Köpeğin evsel gıdalar tüketmesi
  • Köpeğin stresli olması

Köpek Tüylerine Ne İyi Gelir?

Köpek Dostunuzun Tüyleri Nasıl Sağlıklı Ve Güzel Olur?

Köpeklerin dış görünüşünde ilk göze çarpan şey tüyleridir. Aslında tüyleri köpeklerin sağlıklı olduklarını gösterebileceği gibi sağlıksız olduğuna da işaret edebilir. Köpeğinizin tüylerinin güzel görünmesi sadece bir estetik sorunu değildir.

Tüylerin güzel görünmesi sağlıklı bir köpeğiniz olduğunu da gösterecektir. Köpek dostunuz için neler yapıyorsunuz önce onlara bir bakmalısınız. Onunla ilgilenirken ihtiyaçlarını tam olarak karşılıyor musunuz?

Mesala yediği mamanın için de neler olduğunu biliyor musunuz? Mamasının içinde yeterli vitaminler yoksa köpeğinizin tüyleri sağlıklı olmayacaktır. Peki, köpek dostunuzu neyle yıkıyorsunuz, ne kadar sıklıkla tarıyorsunuz? Onun için özel bakım ürünleri kullanmalısınız. Ve çok sık ya da çok az taramamalısınız.

İlgili yazı! köpekler neden yiyeceklerini gömerler yazısını okumanızı öneriyoruz…

Sağlıklı ve güzel tüyler sizin ona nasıl baktığınıza bağlı olarak oluşacaktır. Köpeğiniz size benim mamamda yeterince vitamin ve mineral yok, tüylerim bu yüzden zayıf diyemeyecek. Bu yüzden sizin çok dikkatli olmanız lazım.

Köpek Tüylerinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her köpek cinsinin özelliklerine göre farklı tüy yapısına sahiptir. Nasıl ki bizim saçlarımız ince, kalın, kepekli gibi farklı özelliklerde oluyorsa ve biz bu özelliklere göre şampuan tercih ediyorsak köpeğimiz için de tüylerinin özelliklerine göre şampuan tercih etmeliyiz. Sadece güzel kokan değil tüylere bakım yapan köpek şampuanı seçmeliyiz.

Köpeğimizi çok sık yıkamamalıyız. Onu taramak için özel tüy fırçası kullanmalıyız. Tararken cildine zarar vermeyecek şekilde nazik olmalıyız.

Köpeğiniz size hey artık tüylerimi tarama zamanı geldi diyemeyeceğinden sizin onu iyi gözlemlemeniz ve bakım rutini oluşturmanız gerekir. Köpeğinizi yıkadıktan sonra özel köpek havlusuyla kurulamanız da tüyleri için iyi olacaktır.

Köpeklerin bakımı tüylerinden yemeklerine, sağlıklarından uykularına kadar önemlidir. Köpekler ne kadar iyi bakılırsa o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Köpeklerin sahipleri ile sosyal anlamda rahat yaşaması için de bu bakımlar önemlidir.

Köpekler ve sahipleri için birçok yardımcı malzeme, bakımevi ve profesyonel bulunmaktadır. özellikle köpek kreşleri yada gündüz bakımevleri köpek sahiplerinin hayatını kolaylaştıran önemli bir alternatifdir. Köpek gündüz bakım evleri ile ilgili bilgi almak ve merak ettiklerinizi gidermek isterseniz köpek gündüz bakım evleri yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*