Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi
Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek tuvalet eğitimi pek çok köpek sahibi için ilk tercih edilen köpek eğitimi türüdür. Hayatınızda ortalama olarak 15 sene boyunca yer alacak olan köpeğinizin tüm hayatı boyunca sağlıklı bir şekilde yanınızda yaşaması için ona tüm eğitimleri sunmanız önem taşımaktadır. İnsanların köpekleri için ilk düşündükleri eğitim türü, köpek tuvalet eğitimi olmaktadır. Çünkü Köpek sahipleri köpeklerinin evin farklı yerlerine tuvalet yapmasından hiç hoşlanmamaktadır.

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek tuvalet eğitimi öncesi iyi bir gözlemci olmanız gerektiğini söylememiz gerekiyor. Köpeğin ne zaman tuvalet ihtiyacı olduğunu, yemekten ne kadar sonra tuvalet yaptığını, egzersizden ne kadar sonra tuvalet arayışında olduğunu bilmeniz tuvalet eğitimi sürecini daha kolay hale getirecek en önemli faktördür.

Köpek tuvalet eğitiminde aynı zamanda köpeğiniz beslenme disiplini de kazanacaktır. Günün belli saatlerinde ve sadece 10 dakika boyunca mamasını mama kabında tutmanız gerekiyor. Mamasını hemen bitirmesi ve sonrasında sizin mama kabını kaldırmanız önemli. Mamasından sonra elbette tuvalet ihtiyacı olacak olan köpeğinizin ne kadar sonra bu ihtiyaç için harekete geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Eğer köpeğiniz yavru ise yavru köpek tuvalet eğitimi sürecinde öncelikle ev içerisinde bir oda tuvalet odası olarak kullanılabilir. Ama yetişkin ise o zaman dışarı yapması daha fazla tercih edileceği için iki durumda farklı aksiyonlar alınacaktır.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru köpek tuvalet eğitimi için genelde ev içerisinde bir oda tuvalet eğitimi için hazırlanır bu hazırlık sürecinde odanın tüm zemini tuvalet pedi yada gazete kağıdı ile kaplanır köpek tuvalet eğilim gösterdiği anda bu odaya getirilerek ihtiyacını karşılaması beklenir. Tuvaletini yapınca tuvaletini yaptığı gazete kağıdı temizlenir ama atılmaz. Daha sonra ki ihtiyaçlarını da aynı yerde görecektir.

Her seferine gazete kağıdını atmak yerine temizleyin ve üzerine bir kat daha gazete kağıdı koyun amacımız kendi tuvalet bölgesinin kokusunu alması ve her zaman orayı tercih etmesi. Zaman içerisinde kendi yerini öğrenmeye başladıkça odada ki gazete sayısını da azaltmanız gerekir. Kısaca yavru köpek tuvalet eğitiminden bahsettik eğer daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yetişkin Köpek Tuvalet Eğitimi

Yetişkin Köpek Tuvalet Eğitimi

Yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi yavru köpeklere göre daha zor olabilir ama imkansız değildir. Köpeğimizin zaten tuvalet konusunda bir alışkanlığı olduğu için tüm tuvalet eğitimi boyunca disiplini elden bırakmamak gerekir. Eğer ufak bir disiplinsizlikle karşılaşırsa mevcut tuvalet alışkanlığını sürdürecek ve bizi büyük bir mutsuzluğa sokabilecektir.

Önceliğimiz tabi ki iyi bir gözlem süreci olacak yemek saatinden ne kadar sonra tuvaleti geliyor, egzersiz sonrası ne kadar süre sonra ihtiyacı oluyor ve bunların yanında yatma ve uyanma vakitlerinde ki tuvalet alışkanlıklarını da bilmeniz gerekiyor.

Köpeğimiz yetişkin olduğu için pek çok köpek sahibi gibi dışarı tuvalet eğitimi alacağını göz önünde bulunduruyoruz. Köpeğimizin her tuvalet eğiliminde dışarı çıkıp 15’er dakikalık yürüyüş yapması gerekir ve eğer tuvaletini yaparsa ona ödül mamaları sunulmalıdır. Zaman içerisinde dışarıya tuvalet yapmanın karşılığında ödül maması aldığını anlayacak olan köpeğimiz ev içersin de yaptığı zaman ödül almadığı için bunun yanlış olduğunu da anlayabilir. Köpeğiniz tuvalet eğitimi süreci boyunca yanlış yerlerde bu ihtiyacını görürse eğer asla şiddet, bağırma gibi durumlarla karşılaşmamalıdır. Bu onun öz güven eksikliği gibi pek çok sorun yaşamasına neden olabilir.

Tüm tuvalet eğitimi süreci amatör kişiler tarafından uygulanınca aşırı derecede zorlu ve başarısızlıkla dolu bir süreç olabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli konu köpeğe yanlış davranışlar kazandırmamak olacaktır. Eğer yetişkin köpek tuvalet eğitimi konusunda bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*