Köpek Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

kopek-resimleri2
kopek-resimleri2

Köpek Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerin hayatında tırnaklarının ne kadar önemli olduğunu bilmeliyiz. Onların patileri ve tırnakları gün içine yaptıkları bütün aktivitelerde etkin olmaktadır. Bu açıdan da köpek tırnak bakımı köpeklerin günlük yaşamı, sağlığı açısından önemli bakımlardan biridir.

Bizim nasıl kişisel bakıma ihtiyacımız varsa köpek dostlarımızın da sağlıklı yaşayabilmeleri için bakıma ihtiyaçları vardır. Sadece onu beslemek yeterli değildir. Ne yazık ki köpeğimiz bize neye ihtiyacı olduğunu söyleyemez.

Onun tüm ihtiyaçlarını biz fark etmek zorundayız. Tırnaklarının ne durumda olduğu da bizim takip etmemiz gereken önemli bir konudur. Köpek tırnak bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması onun hayatını büyük ölçüde olumlu olarak etkiler. Köpekler tırnaklarını birçok şey için kullanırlar. Bu nedenle de tırnaklarının zarar görmesi mümkündür. Köpeğimizin tırnaklarını dış etkenlerden koruyacak bakımı yapmalıyız.

Bakım İçin Özel Malzemeler Kulanılmalıdır

Köpeklerimizin tırnakları bizim tırnak yapımızla aynı değildir. Bu nedenle onun tırnaklarını keserken kesinlikle köpeklere özel tırnak makası kullanmalıyız.

Tırnak bakımında kullanabileceğiniz birçok faydalı ürün bulunuyor. Tırnakları güçlendiren nemlendirici gibi ürünler köpek dostunuza iyi gelecektir. Köpeğinizin tırnakları çok hassastır. Onu rahatsız etmeden bakımını yapmalısınız.

Doğalarının bir parçası olarak tırnaklarını zaman zaman sivriltmeye çalışırlar. Bu nedenle de etraftaki eşyalarda ya da farklı yerlerde tırnaklarını bileyebilirler. Bunun için özel bir yer hazırlamanız da iyi olacaktır.

Patilerde tırnak etrafındaki tüyleri kesmek yararlıdır. Zamanla bu tüyler tırnakların arasına girip rahatsızlık verebilir. Pati ve tırnak temizliği yaparken uzamış tüyleri kesmelisiniz.

Köpek Tırnaklarının Kesilmesi Neden Gereklidir?

Evde bizimle birlikte yaşayan köpek dostlarımızın doğada geçirdiği zaman kısıtlıdır. Doğada oldukların tırnaklarını kazarak, eşeleyerek çeşitli yollarla törpüleyebilirler. Ancak bir ev köpeği olarak buna pek fırsatları olmaz. Bu işte doğal olarak bize düşer.


ilgili yazı köpek isimleri yazısını okuyarak köpeklere verilebilecek ilginç köpek isimleri hakkında bilgi edinebilirsiniz…


Köpeklerin hareket kabiliyetinin sağlıklı olması için uzayan tırnaklarının kesilmesi gerekir. Fazla uzayan tırnaklar patilerine batarak büyük rahatsızlık verebilir.

Her köpek için tırnakları kesilmeli diyemeyiz. Eğer köpeğiniz doğada uzun yürüyüşler yapıyor ve tırnaklarını törpülüyorsa tırnaklarının kesilmesine gerek yoktur. Ama dışarıda geçirdiği zaman evde geçirdiği zamandan çok azsa tırnaklarının kesilmeye ihtiyacı olacaktır. Ki zaten patisine baktığınızda tırnaklarının fazla uzun olduğunu görebilirsiniz.

Kendisi de bu durumdan rahatsız olursa patisini yere sürtmek gibi davranışlarda bulunacaktır. Köpeğinizi takip edin tırnakları çok uzunsa tırnaklarını kesin. Ancak gerek yoksa tırnaklarını kendi törpüleyebiliyorsa tırnaklarını kesmeyin.

Köpek Tırnak Bakımı İçin Ne Kullanılır?

Yaşamlarının büyük kısmını evde geçiren köpeklerin tırnak bakımı için daha fazla şeye ihtiyacı vardır. Özel bir tırnak makası ve özel bir nemlendirici kullanmak yararlı olacaktır. Patilere ve tırnaklara besleyici ve yumuşatıcı özel bakım kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca tırnakların arasını pamukla ya da kulak pamuğu ile temizleyebilirsiniz.


İlgili yazı köpek eğitimi nasıl uygulanır yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Tırnak ve pati bakımı birlikte yapılır. Kurumuş pati altları için özel krem kullanabilirsiniz. Patilerde çizikler varsa anti bakteriyel krem de tercih edebilirsiniz. Köpeğinizin patileri onun için çok şey ifade eder. En ufak bir rahatsızlık onu mutsuz edecektir. Pati ve tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Pati ve tırnaklardaki fazla tüyleri kesmek, uzayan tırnakları kesmek, patileri nemlendirmek birbiri ardına yapılacak işlemlerdir. Köpeğinizin tırnak ve pati bakımı için özel ürünleri keşfedin. Çok daha kolay ve konforlu şekilde tırnak bakımını yapabilirsiniz.

En değerli dostlarımızdan olan köpeklerimizin tüm vücut bakımlarına uzun ve sağlıklı yaşamları için dikkat edilmesi gerekir. Köpeklerimizin yıkanması da onlara özel bir bakım sürecidir. Köpeklerin yıkanması ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa da bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*