Köpek Ev Yemeği Yer Mi?

Köpek Ev Yemeği Yer Mi?

Köpek sahiplerinin cevabını en çok merak ettiği soruların başında “köpeklere ev yemeği verilir mi?” gelir. Çoğu kişi arada bir de olsa köpeklerine ev yemeği, peynir, yoğurt veya yumurta gibi ek gıdaları vererek köpeklerini sevindirmek ister. Peki bu durum köpekler için bir sorun olur mu? Ya da onların sağlığını olumsuz etkiler mi? Bu yazımızda size köpek ev yemeği yer mi, nasıl beslenmelidir konularında kısaca bilgi vereceğiz.


ilgili yazı! köpekler nasıl yıkanmalıdır ? yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Genellikle yetişkin bir köpeğin günlük tükettiği mama ortalama 400 gr kadardır. Köpeğin ihtiyaç duyduğu besin değerini karşılayan bu miktarın alınması önemlidir. Şayet ek gıdalar fazla verilirse, köpek yemesi gereken miktarda mamayı tüketemez ve alması gereken besin değerini alamadığı için sağlıklı bir bünyeye sahip olamaz. Bu nedenle belirli gıdaların çok az miktarda verilmesi tavsiye edilir. Böylece arada sırada farklı yemeklerden tadan köpek, aynı zamanda gerekli miktarda mamasından da tüketebilir.

Ayrıca köpeğe verilen ev yemeklerinin az yağlı ve tuzsuz olması gerekir. Baharat içermemesi de önemlidir. Aksi takdirde hem sağlıkları olumsuz etkilenir hem de kilo problemi yaşar. Bu nedenle düzenli olarak besin değeri yüksek olan kuru mamalarla köpeklerin beslenmesi gerekir. Ek gıdaların ise nadiren verilmesinin yanı sıra sayılı besin arasından seçilmesi faydalıdır.

Nasıl Beslenmelidir?

Köpeklerin kesinlikle kuru mama ile beslenmesi gerekir. Böylece yıllarca sağlıklı ve rahat bir yaşam sürerek sahipleriyle mutlu bir şekilde yaşarlar. Ev yemekleri köpeklerin günlük alması gereken miktarda vitamin, mineral ve protein içermez. Kuru mamalar ise köpeklere özel üretildiği için yeterli düzeyde besin içerir. Bu nedenle ev yemeği yerine kuru mamanın tercih edilmesi gerekir.

Peki her kuru mama sağlıklı mıdır?

Bu sorunun cevabı “hayır” olarak verilmelidir. Her kuru mama köpekler için yeterli değildir. Kuru mama seçimi oldukça hassas bir konu olduğu için iyi bir araştırma yapılmalıdır. Kaliteli ve güvenilir markaların ürünlerini almak gerekir. Bu tür mamaların içeriğine dikkat edilmeli ve yeterli miktarda vitamin ve mineral içerip içermediği kontrol edilmelidir.

Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Bazı besinler köpekler için zehirden farksızdır. Bu nedenle bu konuda bilgi sahibi olmak ve bu besinleri köpeklerden uzak tutmak çok önemlidir.

  • Soğan bu besinlerin başında gelir. Özellikle ev yemeklerinin vazgeçilmezi olan soğan, köpeklerin sindirim sistemine zarar verir. Çok az miktarda da olsa soğan yemeleri sakıncalıdır. Ölümcül riskleri vardır.
  • Yağlı,tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Bu tür yiyecekler oldukça lezzetlidir, ancak bir o kadar da tehlikelidir. Ölüme bile yol açabilecek olan bu tür yiyeceklerden kesinlikle köpeklere verilmemelidir.

Bununla birlikte ara sıra az miktarda olmak şartıyla peynir, haşlanmış pirinç, haşlanmış makarna, haşlanmış patates, salatalık, haşlanmış yeşil fasulye, havuç, elma, muz, karpuz ve portakal verilebilmektedir. Ancak bu süreçte gerekli miktarda kuru mama tüketildiğinden emin olunmalıdır.

Eskiden köpeklerin sadece et tüketmeleri gerektiği düşünülürken, artık sebze ve meyve de tükettiği herkes tarafından bilinmektedir. Yine de dengeli besleme için hem en kolay hem de ideal olan yol kuru mamadır. Kaliteli kuru mama seçimi için köpek sahiplerinin kendi veterinerlerinden destek alarak hareket etmesinin en doğrusu olduğu bilinmelidir.

Köpeklerin beslenmesinde en iyi yemekler kadar doğru yemek tercihleri de dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır. Metabolizmalarının farklı olduğu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru beslenme onların sağlık ve uzun seneler bizlerle birlikte yaşamasını sağlayan bir unsudur.

Doğal yaşamında köpekler yiyeceklerini saklama eğitimindedirler. Evcil yaşam bu alışkanlığı değiştirse de bu köpekler için bir içgüdüdür. Köpeklerin yemeklerini neden gömdükleri konusunda merak ettiğiniz noktalar varsa köpekler neden yemeklerini gömerler okuyabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*