Köpek Eğitimi Faydaları Nelerdir?

Köpek Eğitimi Faydaları Nelerdir?

Köpeğin çok daha sağlıklı ve disiplinli bir hayata adım atmalarını sağlayan köpek eğitimi, belirli parametrelerden oluşan bir süreçtir. Bu sürecin hem köpek hem de sahibi için birçok faydası bulunur. Köpek eğitimi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Verilen eğitim sayesinde köpek sahibinin beklentilerine cevap verebilecek yeterliliğe kavuşur.
 • Eğitim sadece köpek için gerekli değildir. sahibi de bu tür eğitimlerin yardımıyla köpeğine nasıl davranması gerektiğini öğrenerek köpekte oluşabilecek psikolojik sorunları engeller.
 • Genel olarak 3-4 hafta arasında değişiklik gösteren köpek eğitimi, köpeğin sosyalleşmesi adına oldukça etkilidir.
 • Diğer insanlara karşı tavrının olumlu olması ve başkalarına rahatsızlık vermemesi sağlanır.

Köpek Eğitim Dersleri Nelerdir?

Günümüzde çok sayıda köpek eğitimi veren kuruluşlar mevcuttur. Özellikle büyük şehirlerde oldukça rağbet gören bu kuruluşlar, hayvan sahiplerinin talepleri doğrultusunda çok sayıda çeşitli eğitim türleri ile hizmet vermektedir. En çok tercih edilen köpek eğitim dersleri ise şunlardır:

 • Temel itaat eğitimi,
 • İleri itaat eğitimi,
 • Tuvalet eğitimi,
 • Pozitif köpek eğitimi, şeklindedir.

Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi, genel olarak bütün köpeklerin alması gereken derslerin başında gelir. Bu eğitim sürecinde;

 • Takip komutu,
 • Otur komutu,
 • Hayır komutu,
 • Aferin komutu gibi en çok bilinen komutlar öğretilerek köpeğin sahibine ve çevresine uyum içerisinde olması sağlanır.

İlgili yazı köpek itaat eğitim nasıl uygulanır yazısını okumanızı öneriyoruz…


Ayrıca köpek eğitimi faydaları söz konusu olduğunda özellikle temel itaat eğitiminin her bir köpeğin ihtiyacı olan bir aşama olduğu unutulmamalıdır. Bu eğitim ile köpek sadece uyumlu olmayı öğrenmekle kalmaz, ek olarak zeka düzeyi ve algı kapasitesi açısından büyük bir gelişim kaydeder.

İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi alan ve başarılı sonuçlar elde eden köpeklerin bir sonraki eğitim aşaması ileri itaat eğitimidir. Eğer bu konuda köpek sahipleri çok daha gelişmiş bir eğitim talep ederlerse köpeklerine bu eğitimi aldırmayı tercih eder.

Bu aşamada eğitim alabilmesi için köpeğin temel itaat eğitiminde öğrendiği her şeyin düzenli olarak sahibi tarafından pekiştirilmesi gerekir. Böylece köpek öğrendiklerinin hepsini iyice sindirebilir.

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi çok küçük olan yavru köpeklere verilemez. Yavru köpeğin kaslarının gelişmesi için en az 3 ay geçmesi gerekir. Bazılarında bu durum ırkına bağlı olarak 6 aylık olana kadar devam etmektedir.

Tuvalet eğitimi iç mekan veya dış mekan olarak iki şekilde gerçekleştirilir. Ödül ve ceza yöntemi ile verilen bu eğitim, pekiştirme ile başarılı sonuçlar verir.

Pozitif Köpek Eğitimi

Pozitif köpek eğitimi ile köpeğin sadece belirli komutları gerçekleştirmesi değil, aynı zamanda insanlarla ilişkisini ve iletişimini iyileştirmesi amaçlanır. Pozitif eğitim sayesinde sahipleri köpekleriyle çok daha ileri düzeyde bir ilişki kurar. Bu ilişki ceza korkusuna değil sevgi ve güvene dayalı olarak gelişir.

Köpeğin istenen her şeyi sahibini sevdiği ve onu mutlu etmeyi amaçladığı için yapması çok daha ideal bir ilişkinin sonucu ortaya çıkar. Hayvanları seven herkes köpeğin korkusunu değil, sevgisini tercih eder.

Köpek eğitimi faydaları hem köpekler hem sahipleri için büyük bir avantajdır. Dünya genelinde yaygın olarak başvurulan bu eğitimler, son yıllarda ülkemizde de büyük rağbet görmektedir.

Köpek itaat eğitimi

köpeklerin sosyal hayatımıza adapte olmaları için önemlidir. Bu konuda seçim yaparken doğru okul ve eğitimciyi de seçmek evcil dostlarımızın huzuru, sağlığı kadar bizim içinde gereklidir. Köpeklerin itaat eğitimini nasıl aldıkları, neler öğrendikleri konusunda merak ettikleriniz de varsa bu Köpek itaat eğitimi nasıl verilir okumanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*