Obez Köpeklerin Sağlık Riskleri

Obez Köpeklerin Sağlık Riskleri

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ki köpeklerin %20 sağlıksız beslenme ve uygun olmayan yaşam şartları yüzünden obez sınıfında yer almaktadır. Obezite beraberinde pek çok sağlık sorunu getirir. Bu yazımızda köpeğinize nasıl yardım edebileceğiniz konusunda bilgi sunacağız.

Obezite günümüzde insanlar arasında çok sık rastlanan bir sorun olmakla birlikte köpekler arasında da artık eskisine göre daha sık rastlanmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her 5 köpekten 1 tanesi obezite sorunu yaşamaktadır. Obezite olan köpeklerde ise kronik ve yaşam boyunca sürecek hastalıkların yaşanması mümkündür.

Köpeğinizde obezite olasılığı

Bir köpek için obezite ideal kilonun %20’sinin fazlası olduğunda ortaya çıkar. Köpeğe dokununca kaburgalarını hissedemezseniz eğer obez olarak sınıflandırabilirsiniz. Irkı, genetik durumu, yaş ve cinsiyeti doğrudan kilo oranını etkiler.

Bir köpek, ideal kilosunun %15 ile %20 fazlasına ulaştığında veya kaburgalarının derisinden, tüylerinden ve vücut dokularından hissedilmesi mümkün olmadığında obez olarak sınıflandırılır. Irkı, genetik yapısı, yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı, diyeti ve kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, köpeğinizin obez olma olasılığına katkıda bulunacaktır.

Örnek olarak dişi köpekler erkek köpeklere göre daha fazla kilo alabilirler ve hamilelik gibi durumda bu durumu doğrudan etkiler. Kısırlaştırılmış köpeklerde kısırlaştırılmamış olan köpeklere göre daha fazla kilo alma durumu gözlemlenebilir.

Obezite Belirtisi Nedir?

 • Kilo alımı
 • Aşırı yağlanma
 • Egzersiz yapamama; yapma isteğinin olmaması
 • Vücut analizinde idealden uzak bir vücut analiz puanı

Köpeklerde Obezite Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerde obezite oluşmasının pek çok nedeni olabilir. En fazla görülen nedeni ise çok fazla enerji tüketimi ve aynı zamanda enerji harcama karşısında ki dengesizlik olmaktadır. Köpeklerin egzersiz saatlerini ertelemek tam anlamı ile yerine getirmemek çoğu zaman sadece psikolojik sorunlar yaratsa da obez olmaya yatkın köpeklerde bu durumlar obeziteye davetiye çıkartır.

Obezite köpeğin yaşlanması, kısırlaşması gibi durumlarda da tetiklenebilir. Çünkü köpekler yaşlanınca hareket etmek yerine uyumayı tercih eder. Bu durumda aldığı enerjileri yakamadığı için vücudunda yağ olarak depolanır. Ayrıca ödül mamaları, yüksek kalorili ürünlerde köpeğin çok kilo olmasına neden olur.

Köpeklerde obezite ile ilgili riskler

Biz insanlarda aşırı kilo pek çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır aynı şekilde köpeklerde de bu durum vardır. Aşırı kilolu olma yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür. Pek çok hastalığa yakalanma riskini artırır.

 • Yaşam süresini düşürür.
 • Kalp ve solunum sıkıntıları ortaya çıkar.
 • Diyabet hastalığı tetiklenir.
 • Bağışıklık zayıflar ve bununla birlikte pek çok enfeksiyon hastalığı görülebilir.
 • Artrit gibi osteoartiküler hastalıklar.
 • Kalp ve damar sorunları ortaya çıkabilir.
 • Üriner kalsiyum oksalat taşları

Bunların haricinde obez olan köpeklerde psikolojik sorunlarda baş gösterir. Motivasyon ve enerji durumları çok azalır. Egzersiz ve oyunlara karşı isteksizlik söz konusu olabilir.

Köpeklerde obezite neden bu sorunlara neden oluyor?

Bir köpek obez olduğu zaman, konforlu bir şekilde hareket edemez. Oyun ve egzersiz zamanlarında yeteri kadar enerji yakamadığı için vücudunda ki enerji yağa dönüşerek yakılması daha zor bir halde depolanır. Bu biriken yağ oranı köpeğin karaciğer çalışma sistemini olumsuz olarak etkiler. Yağ zamanlar organları işgal ederek diğer organlarında çalışma durumlarını olumsuz yönde etkiler.

Fazla kilo vücutta ki damarlara baskı yapar ve bunun sonucunda kalp, damar sorunları tetiklenir. Köpek kilo aldıklar hareket etme fonksiyonları zarar görür. Fazla ağırlık taşımaya dayanamayacak eklem ve kemikler acı çekmeye başlar. Bunun sonucunda köpek için yaşam konforu yok olur. Egzersizlerden keyif alması gerekirken sadece yatmayı tercih eder. Eğer müdahale edilmezse sonucunda köpek ölebilir ya da büyük hastalıklar yaşayabilir. Bu konuda veterinerden destek almanız gerekir.

Köpeklerde Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğin obez olduğundan eminsek bu noktada köpeği zayıflama sürecine sokmak için elimizden geleni yapmamız gerekir. Tüm köpek sahipleri köpeklerini evlat gibi görür ve onun hastalık yaşamasını istemez bunun için bir an önce en doğru tedavi yöntemini uygulamanız gerekir. Uygun egzersizleri uygulamanız kilo verme sürecinde en önemli konudur. Köpek obez ise egzersizlerden kaçacaktır ancak sizin disiplini elden bırakmamanız gerekir. Yoğun egzersiz programı ile birlikte kalorisi düşük obez köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir.

Bu noktada en doğru bilgileri veteriner hekimi sunacaktır. Ancak sizinde aynı şekilde çaba sarf etmeniz gerekir. Protein ve lif kaynağı bakımından çok zengin aynı zaman yağ oranı çok düşük olan besinler artık köpeğimizin tek besin kaynağı olmalı. Beslenme saati haricinde ödül maması gibi takviyeler yapmamanız gerekir.

Daha önce ele aldığımız Köpekler için zehirli besinler isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*