Husky Köpek Eğitimi ve Özellikleri

Husky Köpek Eğitimi

Husky Köpek Eğitimi Husky köpekleri, enerjik ve akıllı oldukları için eğitim konusunda oldukça zorlayıcı olabilirler. Ancak Husky Köpek Eğitimi, sabırlı ve tutarlı bir eğitim yöntemi uygulandığında, Husky’lerin öğrenme kabiliyeti yüksek olduğu için iyi bir eğitim alabileceklerdir.

Husky’ler için temel itaat eğitimi, en önemli eğitim türüdür. Köpeğiniz temel komutları (oturma, yatma, gelme, kalma gibi) öğrendiğinde, diğer eğitimler de daha kolay hale gelecektir. Temel itaat eğitiminin yanı sıra, sosyalleştirme de önemlidir. Sosyalleştirme, köpeğinizin diğer insanlar, hayvanlar ve ortamlarla uyumlu hale gelmesine yardımcı olur.

Ayrıca, Husky’lerin hareketli doğası nedeniyle egzersiz ve aktivite ihtiyaçları da oldukça yüksektir. Köpeğinizin enerjisini olumlu bir şekilde kullanabilmesi için ona uygun egzersizler ve aktiviteler sağlamalısınız. Yürüyüş, koşu, paten veya bisiklete binmek gibi etkinlikler köpeğinizin fiziksel gereksinimlerini karşılayacaktır. Ayrıca, zekâ oyunları, tasma serbest egzersiz ve agility eğitimi gibi aktivitelerle de köpeğinizin zihinsel uyarımını sağlayabilirsiniz.

Husky’leri eğitmek için pozitif güçlendirme yöntemi kullanılması önerilir. Bu yöntem, köpeğinize bir davranışın doğru olduğunu anlatmak için ödüllendirirken yanlış davranışların düzeltilmesi için ceza vermek yerine alternatif davranışlar öğrenmesini sağlar. Köpeğinize oyuncağıyla oynamak ya da lezzetli bir ödül vermek gibi olumlu teşvikler kullanabilirsiniz.

Son olarak, Husky’ler sahiplerine bağlı hayvanlardır ve onlarla yakın bir ilişki kurarlar. Eğitim sırasında sevgi dolu bir yaklaşım sergilemek, köpeğinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, eğitimde tutarlılık çok önemlidir. Ne kadar zorlu olursa olsun, eğitim sürecinde sabırlı ve tutarlı kalmalısınız.

Özetle, Husky köpeklerinin eğitimi zorlu olabilir, ancak sabırlı ve tutarlı bir eğitim yöntemiyle öğrenme kabiliyetleri yüksek olduğu için iyi bir eğitim alabilirler. Temel itaat eğitimi, sosyalleştirme, egzersiz ve aktivite ihtiyaçları ve olumlu güçlendirme yöntemi kullanarak eğitim sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Husky Köpek EğitimiKöpek eğitim okulu olarak husky yani sibirya kurdu eğitimi de yapmaktayız. Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: Rusya

Ağırlık:

Erkek: 20,5-27 kg Dişi: 16-22,5 kg

Erkek çocuk:

Erkek: 53-60 cm Dişi: 51-56 cmKullanım: Bekçi, Çoban, Kızak ve Sürü Köpeği

Sibirya yerlisi olan Husky, Alaska’ya 1909’da getirildi. Yüzyıllar boyunca Sibiryadaki Chukchi halkı tarafından kızak çekimi, ren geyiği güdümü ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. Sert Sibirya şartları için mükemmel iş köpekleridir. Dayanıklıdır ve küçük sürüler halinde saatlerce ve uyum içinde çalışmaya bayılır. Husky dayanıklılığı yüksek, hafif yapılı bir kızak köpeğidir.

Sür’atleri nedeniyle arktik yarışlar için Malamute’taki kürk avcıları tarafından Kuzey Amerika’ya getirilmiştir. 1925 ‘de Alaska, Nome’da difteri salgını baş göstermiş ve pek çok kızak köpeğinden oluşan kızak takımı ilaçları hastalığın olduğu şehirlere ulaştırmayı başarmıştır. Bu başarı ulusal ilgiyi birden Husky’lere çekmiştir. Husky ayrıca Amiral Byrd’in Antartika Gezilerinde de kullanılmıştır.

Özellikler:

Sibiryalı Husky güçlü yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı kısmı beyaz kalan kısımlar kurt grisinden gümüşi griye ya da kum sarısından siyaha değişiklik gösterir. Kahverengi ya da mavi gözlü olabilir. Bir çoğu birbirinden farklı göz rengi ile dikkati çeker. Buz mavisi gözleri ile çok korkutucu ve vahşi bir görünüm sergilesede gayet yumuşak huyludur. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyler patilerini keskin buzlu zemine karşı korur. Kulaklar dik ve yukardan konumludur. Sibiryalı Husky sık, yünsü alt kürk ile yumuşak bir dış kürke sahiptir. -50 / – 60 C ‘ye dayanabililir.
Mizaç:

Husky’ler kibar, oyuncu, ancak inatçı ve haylazdır. Bu neşeli köpekler kendi ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki, sosyal, sakin ve geçinmesi kolay köpeklerdir. Çocuklara karşı sabırlıdırlar. Herkesi sevdiklerinden ve az havladıklarından iyi bir bekçi köpeği değillerdir. Kolay eğitilseler de sadece kendi açılarından bir amacı olan komutlara uyarlar. Eğitim; sabır, tutarlılık ve Arktik bir köpek karakterinin anlaşılması ile mümkündür. Bu köpek fırsatçı olabilir. Hava sıcak olmadığı sürece mükemmel bir koşu arkadaşıdır. Husky tuvalet eğitiminde güçlük çıkarabilir. Bu ırk ulumaya bayılır ve kolay sıkılır.

Yanlız kalmaktan nefret ettiğinden eğer bu ırkın sizin için doğru seçim olduğunu düşünüyorsanız iki tane besleyebilirsiniz. Yanlız yaşayan Husky büyük ihtimalle etrafı kemirecektir. Onların kızak köpeği olduğu unutulmamalıdır. Birlikte yetiştirilirse diğer ev hayvanları ile arası iyidir, ancak küçük hayvanları avlayabilir.

Husky göründüğünden fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilir. Başıboş dolaşma eğilimi vardır. Apartman hayatına uygun değildirler. Husky ev içinde oldukça hareketlidir. Sık kürkleri nedeniyle sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde yaşamayı sever.

Sağlık:

Husky’ler, kalça displazi, ektopisi, juvenil katarakt, PRA (özellikler erkek köpeklerde), korneal distrofi ve kristalin kornea kesafeti gibi göz sorunlarına yatkınıdır.

Bakım:

Yılda iki kez olan tüy dökme mevsimi dışında çok yoğun bir bakım gerektirmez. Düzenli taranması yeterlidir.

Kullanım:

Mükemmel bir sürü köpeği olan Husky iş arkadaşları ile iyi anlaşır. Husky ev köpeği olarak oldukça popülar olsa da kızak köpeği olarak da hala başarılı bir ırktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*