Bulldog Köpek Eğitimi ve Özellikleri

Bulldog köpeğinin temel özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz. Köpek eğitimi okulu olarak Bulldog köpek türünüde eğitmekteyiz.

Yaşam Süresi: 8 yıl

Köken: İngiliz

Ağırlık:

Erkek: 24-25 kg Dişi: 22-23 kg

Boy: 31-40 cmKullanım: Koruma Köpeği

Bugünün Bulldog’u atalarından çok farklı bir karaktere sahiptir. Irk, eski Asiatik mastiflere dayanır, ancak gelişimi İngiltere’de gerçekleşmiştir. Ortaçağ orijinli “Bulldog” ismi, sadece küçük bir boğanın güçlü görünümünden değil aynı zamanda 19. yüzyılda yasaklanıncaya kadar devam etmiş boğa-köpek dövüşlerinden gelmektedir.

Özellikler:

Bulldog iri ve geniş kafasıyla sağlam ve güçlü bir köpektir. Kafası gözlerinin yanına kadar ulaşan yanakları ile geniştir. Alın ve kafasındaki deri buruşukluklar halinde aşağı iner. Burnu kısa, basık ve geniştir. Üst dudakları sarkık ve alt çene dışa çıkıktır. Gözler yuvarlak, birbirinden ayrık ve koyu renktedir. Kulaklar küçük, ince ve gül biçiminde geri kıvrıktır. Kuyruk kısa ve aşağıda taşınır. Kürkü kızıl, kaplan deseni, sarı, soluk kırmızı ya da beyaz veya bu renklerin kombinasyonları olabilir. Yüzü bazen koyu renkli olabilir. Kompakt ve adaleli vücudunun iki köşesinde konumlanmış güçlü ve kısa bacakları Bulldog’a paytak bir yürüyüş kazandırır.

Mizaç:

İngiliz Bulldog görünümü bazen tehdit edici olsa da tamamiyle güvenilir en kibar köpeklerden biridir. Yine de istenmeyen çok az misafir bir zamanlar boğalarla dövüştürülen bu köpeklerle karşı karşıya kalmaya cesaret edebilir. Karakteri oldukça sevgi dolu, diğer hayvanlarla güvenilir ve çocuklara karşı kibar, düşmana karşı ise oldukça cesur ve sert olarak tanımlanır. Bulldoglar elde edebileceği her ilgi ve sevgi kırıntısını değerlendiren insan köpekleridir. Irkın mutluluğu için insan ilgisi şarttır. Bazı Bulldoglar köpeklere karşı saldırgan davranabilir. Ev hayvanları ile arası iyidir, ancak yabancı köpekleri tölere etmeyebilir. Genç Bulldoglar eğlenceyi seven hareketli köpekler olsa da yaşlandıkça sakinleşirler. Horlaması ile ünlüdür ve salyalı olabilir. İngiliz Bulldog apartman hayatı için idealdir. Ev içinde hareketli değillerdir ve bahçesiz bir evde de mutlu olabilirler. Bu ırk dışarıda yaşayamaz. Bulldog ılık iklimleri soğuk iklime her zaman tercih eder. Çok sıcak havada serinlemekte zorluk çeker.

Sağlık:

İngiliz Bulldog solunum problemlerine eğilimlidir. Bunun yanı sıra göz problemleri de görülebilir. İngiliz Bulldog sıcaklara karşı çok hassastır; sıcakta çok falz kalırsa sıcak çarpması yaşayabilir. Doğuştan gelebilecek hastalıklar ise, cilt enfeksiyonları, kalça ve diz problemleridir. Kilo almaya çok yatkın olduklarından, düzenli verilecek köpek mamasının dışında herhangi başka bir besinle beslenmemelidirler. Bu köpeklerin doğumu oldukça güçtür. Bu nedenle sezeryan tavsiye edilir.

Bakım:

Kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Haftalık fırçalama yeterli olacaktır. Yüzü ve kırışık deri araları düzenli olarak nemli bezle silinmelidir.

Kullanım:

19. yüzyılda yasaklanıncaya kadar devam etmiş boğa-köpek dövüşlerinde kullanılmışlardır. Ayrıca koruma içgüdüleri oldukça kuvvetli olduğundan koruma köpeği olarak da kullanılırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*