Aidi Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

Yaşam Süresi: 12 yıl

Köken: Fas

Kilo: 25 kg

Boy: 52-62 cm

Kullanım: Çoban, Koruma, Bekçi Köpeği ve Çakal Avcısı



Kökeninden tam olarak emin olunmasa da Fas Sahrası’nın belirli bölgelerinde ortaya çıktığı düşünülüyor. Av yeteneği ve keskin burnu sayesinde Fas’ta kullanılan oldukça yetenekli ve zeki olan bu hayvan özellikleri sayesinde günümüze kadar gelmeyi başarmış nadir bir köpek türüdür.

Özellikleri:

Fas dışında çok az bilinene Aidi; çoban, bekçi, muhafız, çakal avcısı olarak kullanılır. Zehirli yılanların varlığını sezme yeteneği vardır. Tüyleri kalındır ve boynunda onu gündüzleri güçlü ve kavurucu güneş ışıklarından, geceleri ise şiddetli ayazdan koruyan bir yelesi vardır. Özellikle kabileler ve avcılar için iyi bir köpektir. Güçlü, dayanıklı bir köpektir. Kürk renkleri ise siyah, beyaz ve soluk kahverengi ve kırmızıdır. Güçlü çenesi ve dik kulaklarıyla sürekli alarm halindeymiş gibi durur ve güven verir.

Mizaç:

Aidi oldukça enerjik ve aşırı korumacı bir köpektir. Aynı zamanda çevikliği ve her zaman aktif olmaya hazır olmasıyla dikkat çeker. Enerjik yapısına rağmen duygusal bir köpektir de. Erken yaşta verilecek doğru eğitimle oldukça sosyal ve idela bir aile köpeği olur.

Sağlık:

Aidi oldukça sağlam bir köpektir; dolayısıyla öne çıkan belirgin bir sağlık problemi yoktur. Gerekli aşılarını yapıp parazitlerden kurtardığınız sürece Aidi ile ilgili ciddi bir sağlık problemi yaşamazsınız.

Kullanım:

Esas amacı Fas ve Libya gibi yörelerde aileleri, sürüleri kurtlardan ve vahşi kedilerden korumaktır. Aşırı korumacı tavırları nedeniyle oldukça iyi bir koruma köpeğidir. Günümüzde ise daha çok evcil hayvan olarak tercih edilmekte.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*