Afgan Tazısı Eğitimi ve Özellikleri

Yaşam süresi: 11/13 yıl

Köken: Afganistan

Kilo: 20-27 kg

Boy: 61-73 cm

Kullanım: Av Köpeği, süs köpeği, şov köpeği

Afganistan kökenli olan Afgan Tazısı, kayalık arazide güçlü sıçrayışlar ve apansız dönüşler yapmaya elverişli bedeniyle kolayca hareket edebilen, görerek iz süren tazılar grubundaki birkaç av köpeği ırkından biridir.Afgan Köpeği Özellikleri:

Afgan Tazısı apartman hayatı için pek uygun bir köpek türü değildir. Açık araziye, serbest gezip dolaşmaya ihtiyaç duyar. Evde durduğu zaman ise yatıp uyumayı tercih eder. Uzun tüyleri nedeniyle her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Kulakları uzun olduğundan dolayı yemek yerken arkadan bağlanmazsa yemeğin içine girip kirlenebilir.

Mizaç:

Çekingen ama sevimli, sadık, hassas diğer köpeklere karşı dominant davranmayı seven Afgan Tazısı, oldukça cesur, asil ve zariftir ancak çok şüphecidir ama yabancılara dahil düşmanca tavır sergilemez. Afgan tazısı geçmişte güvenilmez olarak tabir edilse de günümüzde bu inanç değişmiştir. Afgan tazısı kolay öğrenir ama kolay boyun eğmez. Komutlar ciddi ve tutarlı olmazsa Afgan Tazısı başına buyruk olabilir.

Sağlık:

Afgan Tazısının en büyük sağlık problemleri alerji ve kanserdir. Çoğu tazı türü gibi anesteziye karşı şiddetli alerjileri vardır. Benzer boyuttaki köpekler gibi 12 yıl kadar yaşar ve ölüm sebepleri sıklık sırasına göre kanser yaşlılık ve ürolojik nedenlerdir. Afgan tazısının diğer av köpeklerine oranlar vücüt ağırlıklarının oldukça az olması da sağlık problemlerine neden olabilir.

Bakımı:

Uzun ve yoğun tüylere sahip olduğu için her gün bıkmadan usanmadan fırçalamalıdır. Gerektiği durumlarda kuru şampuan ve ayda bir kez normal yıkama yapılabilir. Kulakları uzun olduğu için yemek kabına girmesin diye üstte toplanabilir. Uzun tel fırçalar bakım için uygundur.

Kullanım:

Afgan Tazısı orijin alinde av köpeği olmasına rağmen günümüzde evlerde rahatlıkla beslenen bir aile köpeği olmayı başarmıştır. Ayrıca, sıra dışı görünümü nedeniyle televizyonda da sıkça görülen şov köpekler indendir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*