Affenpinscher Köpek Eğitimi ve Özellikleri

Affenpinscher köpek cinsi ülkemizde fazla bulunmayan bir köpek türüdür. Ana kökeni Almanyadır. Küçük boyuttaki köpek cinsleri kategorisinde yer almaktadır.

Affenpinscher Temel Özellikleri

Yaşama süre: 11/12 yıl

Köken: Almanya

Kilo: 3-6 kg

Boy: 23-30 cm

Kullanım: Küçük emirgen avı, süs köpeği

Kökeni 17. Yüzyıla dayanan Affenpinscher, Almancada maymun köpeği anlamına geliyor. Ufaklığı ve sevimliliği nedeniyle bu ismi alan Affenpinscher’lar, Brüksel Grifonu ve Minyatür Schnauzer’in atası olarak kabuledilir.Özellikler:

Affenpinscher’in sert ve kaba tüyleri vardır. Kürkü kısa ya da uzun ve sert olabilir. kürk, omuzlar ve kafa üzerinde yoğunlaşarak yele görünümü alır. Gri, gümüş, kırmız ve siyah renkte olabilen bu köpeklerin orijinal kabul edilen renkleri ise siyahtır.

Mizaç:

Özünde bir teriyer olmakla birlikte, hareketli, meraklı, cesur ve inatçıdır. Aktif ve dayanıklı olmasının yanında fare ve sıçanları yakalayacak kadar atik ve kıvraktır. Aynı zamanda oyuncu ve yaramaz tavırlarıyla şaklabanlıklar yapmayı sever. Havlama ve tırmanma eğilimi vardır.

Teriyerlerin çoğundan farklı olarak diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi geçinir. Sahibine ve dostlarına karşı inanılmaz bir bağlılık gösterir. Genellikle sakin huylu olmasına rağmen bir tehdit oluştuğunda korkusuz ve atılgandır. Bu küçük köpek için ideal ailenin güçlü bir espri anlayışı olmalı ve eğlenceyi sevmelidir.

Sağlık:

Ortalama 11 yıl ömürleri olan Affenpinscher, safkan köpek türlerine göre ortalamanın biraz altında bir ömre sahiptir. Karşı karşıya kaldıkları hastalıklardan biri ürolojik sorunlardır. Ayrıca, hassas solunum sistemleri nedeniyle aşırı sıcaklarda sorun yaşayabilirler. Kırıklara eğilimli bir iskelet sistemleri vardır.

Bakım:

Kaba yapıdaki kürkü haftada 2-3 kez fırçalamayı gerektirir. Her 3 ayda bir de makas ile şekil verilmelidir. Diğer Terrierlerde de olduğu gibi ırkın en büyük avantajlarından biri tüy dök memesidir.

Kullanım:

Bu köpek diğer teriyerler gibi küçük kemiricileri avlamak için kullanılmaktadır, aynı zamanda bir süs köpeğidir. Bu nedenle apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilecek bir evcil hayvandır da.

Bir sonraki köpek türleri kategorisinden diğer köpek ırklarına bakabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*